Jiří Čepelák o absolvování kurzu trenéra motorsportu

Jiří Čepelák o absolvování kurzu trenéra motorsportu

Závěrem listopadu proběhlo v SŠ automobilní v Holicích další školení trenérů motorsportu pod taktovkou Trenérské školy motorsportu ČR ve spolupráci s Autoklubem ČR. Skladba zúčastněných byla pestrá. Měli jsme zde zástupce dálkové rallye, supermota, silničních motocyklů, minibiků, motokrosu a také školitele působící na okruzích v Brně a v Třinci, kteří působí jako instruktoři bezpečné jízdy pro veřejnost, ale také pro integrované záchranné složky ČR. Už celkem standartně jsme absolvovali přednášky od zdravotníka, výživového poradce, fyzioterapeuta, přes mentální koučink a psychologii ve sportu až po sportovní přípravu dětí.  Věřím, že si všichni odnesli nové vědomosti a poznatky, které si nadále budou v rámci systematického celoživotního vzdělávání doplňovat na doškolovacích seminářích. Ty budou do budoucna uzpůsobeny pro potřeby jednotlivých sportovních disciplín. Jedním z účastníků byl také Jiří Čepelák. Úspěšný motokrosový závodník, otec starající se o mladou, talentovanou závodnici a v neposlední řadě manažer České reprezentace na motokrosu národů. Jirkovi jsme položili pár otázek.

   

Co Ti účast na takovém školení dala a jestli jsi se při Tvých dlouholetých zkušenostech dozvěděl něco nového?

Absolvováním vašeho školení došlo k potvrzení mých domněnek a nasbíraných zkušeností během 35 let u motokrosu. Vaši školitelé shrnuli informace, které se velmi podobaly tomu, co jsem za svůj život u motokrosu prožil, v mém případě došlo ke skvělému skloubení praxe z mé strany a vystudovaných oborů ze strany druhé. Co jsem ocenil nejvíce, byla část o lékařské pomoci.

Pro koho podle tebe má být takový kurz především?

Pro všechny, kdo to myslí s motorsportem vážně. Největším přínosem by to mělo být pro rodiče, kteří se svými ratolestmi začínají nebo již závodí. S trochou nadsázky bych toto školení nařídil absolvovat povinně jako součást vydání licence.

Dává Ti smysl koncepce celoživotního vzdělání a doškolování pro trenéry všech typů licencí?

Smysl to určitě má, přínosem by byly trenérské semináře, kde by si předávali své zkušenosti.

Jak jsi vnímal celkovou kvalitu školení a prezentaci jednotlivých témat? Napadá Tě něco, co bychom mohli do budoucna zlepšit?

Z mého pohledu bylo vše na vysoké úrovni a podané naprosto jasně. Když jsem viděl časový harmonogram, trochu jsem měl obavy, zda to nebude dlouhé. Ale naopak, vše uteklo rychle a bylo to zajímavé, školili nás skuteční odborníci.

Co říkáš na náš projekt „POJEĎ V TOM S NÁMI“, který je především pro mládež zajímající se o motorsport, také bez možnosti závodit a dává jim možnost stát se součástí motoristického podniku jako pořadatel, či komisař?

Skvělý nápad, předpokládám, že by mohlo jít k oslovení skupiny lidí, kteří mají pro motorsport velký zápal, ale z nějakých důvodů jej nemohou aktivně provozovat. Zde by mohlo být jejich místo a realizace pro jejich nadšení.


Jirko děkujeme Ti za odpovědi a přejeme Ti krásné svátky vánoční, hlavně zdraví a do nového roku mnoho sportovních úspěchů s Tvou dcerou Anetou.

Martin Novotný & Josef Mňuk
Trenérská škola motorsportu ČR